Nyert a Dortmund és a Gladbach, kapaszkodhat a Bayern

Ha nagyon nehezen is, de Kevin Grosskreutz akrobatikus mozdulattal szerzett góljával győzött Hertha vendégeként a Bundesligát vezető Dortmund. A Mönchengladbach 2–1-re nyert idegenben a Kaiserslautern otthonában, így a két dobogós feladta a leckét az este a sereghajtó Freiburg stadionjában pályára lépő Bayern Münchennek.

Grosskreutz (sárgában) 17. dortmundi gólját szerezte, csapata mindig nyert, ha ő eredményes volt

Közel húszezer szurkolója kísérte el a Dortmundot Berlinbe, a Hertha otthonába. Rá is fért a buzdítás Jürgen Klopp együttesére, hiszen a Mario Götze kiválása után a középpályán keletkezett űrt tökéletesen betöltő Kagava Sindzsi is kidőlt a csapatból. Az elmúlt négy meccsen négy gólt szerző japán távollétében Klopp Sven Bender és Sebastian Kehl elé a Jakub Blaszczykowsky, Robert Lewandowski, Kevin Grosskreutz hármast állította, elöl pedig visszakerült a csapatba Lucas Barrios.

Berlinben viszonylag nyugodtan kísérletezhetett a Borussia edzője, hiszen a Hertha a legrosszabb formában lévő Bundesliga-csapat zsinórban négy verséggel és október óta tartó nyeretlenségével. A fővárosiaknál a múlt heti Stuttgart elleni ötgólos vereséget Michael Skibbe állása bánta, a Herthát ezúttal René Tretschok megbízott edző irányította – az idény végéig szerződtetett Otto Rehhagel ezt a meccset még nem vállalta el.

Sok olyat láttunk már, hogy a rémes periódust maga mögött hagyó csapat a liga nagyágyúja ellen támad fel, és a Hertha sem hagyta magát, bátran játszott a Dortmund ellen, a bajnoki éllovas nemigen tudott kibontakozni. A 66. percig nem esett gól, akkor Blaszczykowsky beadását követően Lewandowski fejesét óriási bravúrral tolta a lécre Thomas Kraft, de a kipattanó Grosskreutz elé került, ő pedig a kapunak háttal állva, akrobatikus mozdulattal lőtt, a kapust pedig reflexei ezúttal nem segíthették ki.

A Hertha előtt adódott még lehetőség az egyenlítésre, de a berliniek nem voltak elég higgadtak a befejezéseknél, így egyhuzamban ötödik vereségét szenvedte el a kék-fehér együttes, hazai pályán egymás után negyedszer kapott ki – először a Bundesligában. A Dortmund egymás utáni hatodik diadalával megőrizte első helyét a tabellán.

A bombaformában lévő Mönchengladbach a Kaiserslautern otthonába látogatott, a 19 mérkőzésen 13 gólt szerző Marco Reus annak ellenére a kezdőcsapatban szerepelt, hogy a héten ágyéksérülést szenvedett. A csapat legutóbbi 25 bajnoki gólját jegyző nagy négyes – Reus, Mike Hanke, Patrick Hermann, Juan Arango – azonban nem állhatott össze, Hanke ugyanis betegség miatt felmentést kapott a játék alól.

A gépezet nélküle is olajozottan működött, negyedóra elteltével két góllal vezetett a Gladbach: a 9. percben Igor de Camargo jó ütemű passzal ugratta ki Herrmannt, aki nem hibázott. Öt perccel később Reus passzolt a hazai védők között Arangónak, aki bal külsővel a kifutó Kevin Trapp fölött a kapu jobb oldalába emelt.

A 38. percben Herrmannt hordágyon vitték le a pályáról, a gólszerző helyére az ausztrál Matthew Leckie állt be, ő középre került, Reus pedig kihúzódott a jobb oldalra.

A második félidőben Leon Jessen szépített Sandro Wagner előkészítése után, de hiába támadott a Lautern a meccs végéig (meg is érdemelt volna egy pontot), egyenlíteni nem tudott, a Gladbach, meglehet, időlegesen, megelőzte a kora este Freiburgban pályára lépő Bayern Münchent.

A Thorsten Fink kinevezése óta megtáltosodó, 12 mérkőzésből csak egyet elveszítő Hamburg az eltiltásából visszatérő Claudio Pizarrót ismét a soraiban tudó Werder Brement látta vendégül. A brémaiak kezdtek jobban, egy labdaszerzés után villámgyors akciót vezettek, a jobb oldalon elfutó Markus Rosenberg a középen üresen érkező Marko Marinhoz passzolt, a legutóbbi bajnoki gólját 11 hónappal ezelőtt jegyző német senkitől sem zavartatva az öt és feles sarkánál átvette a labdát, forgolódott vele, aztán a bal alsó sarokba lőtt.

Tom Trybull szöglet utáni fejesével, első Bundesliga-góljával növelte a Werder előnyét, a második félidőben Mladen Petric szabadrúgásból, a sorfalon megpattanó labdával szépített, de az osztrák Marko Arnautovic a végén a vendégek javára döntött. A Werder 2008 májusa óta először nyert Hamburgban északi derbit.

Az Augsburgot vendégül látó Bayer Leverkusen Stefan Kiessling góljával szerzett vezetést, a német csatár egy szöglet után, a vendégek védelmének bizonytalanságát kihasználva tisztán fejelhetett a kapuba. A fordulót a 17. helyről váró vendégcsapat a fordulás után a Wolfsburgtól kölcsönkapott Ku Dzsa-csol találatával egyenlített, de a Leverkusen kettővel válaszolt: Gonzalo Castro közeli gólja után négy perccel Kiessling talált be újra, eldöntve a három pont sorsát. A vendégcsapat kedvét André Schürrle találata vette el végleg.

A Nürnberg–Köln mérkőzésen a hazaiak szöglet után szereztek vezetést, Alexander Esswein egy rövid felszabadítást követően, 17 méterről talált a kapuba. A nürnbergiek góljaik több mint felét rögzített szituációból szerezték a Bundesliga-idényben. A Köln Milivoje Novakovic találatával egyenlített, de az utolsó szó a nürnbergi Tomás Pekharté lett, labdája Esswein passza után 11 méterről a kapufa belső éléről pattant a kapuba. A Nürnberg sorozatban nyolcadszor győzte le hazai pályán a Kölnt, ilyen jó szériája sohasem volt a Bundesligában egyetlen csapat ellen sem.

BUNDESLIGA
22. FORDULÓ
Bayer Leverkusen–Augsburg 4–1 (Kiessling 25., 64., Castro 60., Schürrle 70., ill. Ku Dzsa-csol 50.)
Hamburg–Werder Bremen 1–3 (Petric 75., ill. Marin 9., Trybull 45., Arnautovic 87.)
Hertha–Borussia Dortmund 0–1 (Grosskreutz 66.)
Kaiserslautern–Mönchengladbach 1–2 (Jessen 63., ill. Herrmann 9., Arango 14.)
Nürnberg–1. FC Köln 2–1 (Esswein 28., Pekhart 85., ill. Novakovic 66.)