Dortmund-siker a bírótragédia árnyékában vívott rangadón

A kiváló formába lendülő Borussia Dortmund 1–0-ra győzött a Bayern München vendégeként a német labdarúgó-bajnokság 13. fordulójának szombat esti rangadóján.

Mario Götze (jobbra) szerezte a Dortmund győztes gólját

A müncheni szurkolók nagy-nagy örömére az elmúlt napokban sérüléssel bajlódó Arjen Robben is ott volt a Bayern kezdő tizenegyében. Mivel a két csapat között taktikai csata bontakozott ki, és a fő célnak a vereség elkerülése tűnt, további jelentős örülnivaló sokáig nem akadt.

A 10. percben a Dortmund veszélyeztetett szabadrúgásból, Mario Götze 28 méteres lapos lövése a sorfalról a jobb kapufa mellé vágódott. A bajorok első nagy lehetőségére a 29. percig kellett várni, akkor Franck Ribéry 13 méterről az égbe lőtte a neki visszagurított labdát.

A 33. percben gyors Borussia-akció futott a jobb oldalon, a pimasz köténycselt bemutató Robert Lewandowski beadása nyomán a labda már-már eljutott Kevin Grosskreutzhoz az ötös túloldali sarkánál, Rafinha az utolsó pillanatban szögletre mentett.

Bár a szünet előtti és utáni percek enyhe Bayern-fölénnyel teltek, a következő nagy helyzet is a vendégek előtt adódott: az 51. percben Lukasz Piszczek remek csele és beadása után Lewandowski hat méterről a kapu fölé fejelt.

Válaszul az 55. percben Mario Gomez futtából, ballal alig lőtt a bal alsó sarok mellé. Felgyorsultak az események, az 58. percben újra a Dortmund szerezhetett volna gólt, kettőt is: Lewandowski perdítésével Kagava Sindzsi kiugrott a bal oldalon, átemelési kísérletébe a kifutó Manuel Neuer beleugrott, a kipattanót Götze kapásból rászúrta, a labda a jobb alsó sarok mellett suhant el.

Mondhatni, érett a dortmundi gól – és hamarosan meg is született! A bal oldalról induló akció végén Kagava perdített Götze elé, a bajor védők nem találták a felpattanó labdát, és mire eszméltek, Götze tíz méterről a bal alsó sarokba lőtt. 0–1

Nem sokkal később Lewandowski is a hazai kapuba talált, csakhogy a gólt leshelyzet előzte meg. Ez a szituáció is jelezte, hogy a Bayern kénytelen kockáztatni a remélt egyenlítés érdekében. A nekibuzdulást Luis Gustavo távoli lövése, majd a bal oldalon kilépő Ribéry közeli kísérlete érzékeltette – Roman Weidenfeller mindkétszer védett.

A 83. percben Holger Badstuber 19 méteres szabadrúgásból ballal alig lőtt a bal felső sarok fölé, nem sokkal később a csereként beálló Nils Petersen ágyúzott kevéssel a jobb alsó mellé 14-ről, lezárásul Ribéry akrobatikus lövése következett – mivel a labda újra fölément, a Bayern pont nélkül maradt.

A Dortmund története során először verte meg zsinórban harmadszor a Bayernt. A siker értékét növeli a Bayern lenyűgöző közelmúltbeli statisztikája: Jupp Heynckes csapata a megelőző öt hazai bajnokiját úgy nyerte meg, hogy gólkülönbsége 23–0 volt. No persze a Borussia statisztikája sem rossz, Jürgen Klopp tanítványai immár hét forduló óta veretlenek.

RÖVIDEN A DÉLUTÁNI MÉRKŐZÉSEKRŐL

A Mönchengladbach Marco Reus klasszikus mesterhármasára alapozva nem egészen egy óra alatt öt gólt vágott a Werder Bremennek, és sorozatban a harmadik győzelmét aratta – egyben vissza is vágott az egy évvel ezelőtt hazai pályán elszenvedett 4–1-es vereségért.

Folytatta jó sorozatát a Schalke is: Huub Stevens négy forduló óta veretlen csapata alaposan kitömte a Nürnberget. Klaas-Jan Huntelaar ott folytatta, ahol az előző fordulóban abbahagyta: ugyanúgy kétszer talált a kapuba, mint a Hoffenheim ellen.

Három rosszul sikerült forduló után nyert a Wolfsburg. A meccs hőse Hasan Salihamidzic volt, aki négy év után szerzett újra gólt a Bundesligában – rögvest kettőt is.

A Freiburg drámai körülmények között harcolt ki döntetlent a Hertha ellen: a berliniek a szünetben 2–0-ra vezettek, még a 94. percben is előnyben voltak, csakhogy a csereként beálló Stefan Reisinger hamarosan bevágta második gólját is.

BUNDESLIGA
13. FORDULÓ
Szombati mérkőzések
Bayern München–Borussia Dortmund 0–1 (Götze 65.)
Korábban közölt eredmények
Mönchengladbach–Werder Bremen 5–0 (Herrmann 16., Reus 23., 38., 51., Arango 53.)
Wolfsburg–Hannover 4–1 (Salihamidzic 22., 36., Chris 56., Madlung 74., ill. C. Schultz 43.)
Freiburg–Hertha 2–2 (Reisinger 61., 95., ill. Ramos 20., Niemeyer 45+1.)
Schalke–Nürnberg 4–0 (Huntelaar 13., 66., Raúl 39., Holtby 84.)